Три кроки до мрії.
Перший крок.
Насамперед необхідно визначити, який функціонал Ви бажаєте реалізувати.
На цьому етапі перед Вами відкривається небувалий простір для творчості. Цим розумний будинок і відрізняється від будь-якої побутової техніки, де усе жорстко обмежено заводськими функціями.
Вся система управління може бути логічно розбита на підсистеми, які можуть впроваджуватися окремо або разом.
Такими підсистемами є:
1. Підсистема управління освітленням.
Найбільш популярна функція, що дозволяє управляти групами освітлення, включати і вимикати світло плавно, виставляти необхідний рівень яскравості за допомогою пульта дистанційного керування. При цьому не вимагається міняти освітлювальні прилади, розумний будинок використовуватиме ті, що вже стоять у Вас вдома.
Приклад. Ви виходите з будинку, в якому 10 кімнат. Уявіть, що в половині з них включено світло, і його треба вимкнути. Необхідно пробігтися по всьому будинку і перевірити, де вимкнене світло, а де ні. Погодьтеся, не дуже зручно. У розумних будинках такого немає. При від"їзді господарів будинок сам визначає їх відсутність і сам вимикає освітлення в кожній кімнаті. Можливо також вимикати все світло в будинку із спеціальної панелі біля виходу. Рівень комфорту говорить сам за себе, не кажучи вже про економію електроенергії.
2. Підсистема домашній кінотеатр.
Функція зарекомендувала себе у любителів комфортно дивитися ТВ чи кінофільм вдома. Розумний будинок, оснащений подібним функціоналом, дозволить Вам управляти усіма ТВ і аудіо-пристроями у Вашому будинку, позбавивши від величезної кількості пультів ДУ і необхідності запам'ятовування і повторення одноманітних дій. Замисліться, скільки дій треба здійснити, щоб просто подивитися фільм: включити телевізор, потім включити аудіосистему, далі включити DVD плеєр, вимкнути світло, натиснути Play... Підсистема домашнього кінотеатру зробить усе це за Вас, натиснувши тільки одну кнопку.
Приклад. В п'ятницю ввечері Ви вирішили відпочити з сім'єю і подивитися новий фільм. Сім'я сідає на диван, господар просить кого-небудь вимкнути світло. Але чомусь ніхто не хоче цього робити, вставати вже нікому не хочеться. У розумному будинку усе по-іншому. Вам треба натиснути на пульті або сенсорній панелі тільки 1 кнопку - "Режим Домашній кінотеатр" і все. Освітлення в кімнаті автоматично плавно зменшується. Це дає можливість налаштуватися на перегляд фільму, зручно сісти ще не в повній темряві. Одночасно з цим, якщо в кімнату проникає хоч якесь сонячне світло, закриваються штори. Далі вся техніка, що відповідає за показ, починає автоматично включатися, занурюючи Вас в атмосферу кіно. І ось Ви вже дивитеся фільм і навіть не помічаєте, як світло плавно на протязі 5 хвилин повністю згасає.
Після закінчення фільму штори розкриваються, а світло повільно включається.
3. Підсистема управління кліматом.
Сьогодні крім батарей загального опалення використовуються електро- і газонагрівачі, а також теплі підлоги і кондиціонери. Кожен з цих приладів вимагає окремого управління, що не дозволяє контролювати клімат будинку узгоджено. Підсистема управління кліматом позбавить Вас від проблем з розрізненим управлінням, дозволить встановити необхідну температуру, налаштувати його залежність від часу доби.
Посилене опалювання будинку призводить до підвищеної температури в приміщенні і пересушування повітря. Частенько для того, щоб уникнути жари, господарі включають кондиціонери. А особливість кондиціонерів полягає в тому, що вони теж сушать повітря. При високих витратах на устаткування для обігріву і охолодження ми отримуємо "псевдокомфорт" з подвійними витратами на енергію. Розумний будинок такого не допускає. Одним з пріоритетних завдань розумного будинку є економія енергії. Ніколи одночасно не працюватимуть і охолодження і обігрів.
4. Підсистема безпеки і сигналізації.
Розумний будинок може бути обладнаний системою сигналізації, активувавши яку Ви зможете отримувати дані про стан критичних об'єктів у будинку на свій мобільний телефон по СМС. Це можуть бути дані про присутність людей, відкриття дверей або вікон, включення електрики. Ви зможете не лише отримувати дані на свій телефон, але і управляти будинком по СМС.
Приклад 1. Ви від'їжджаєте із заміського будинку на роботу. При від'їзді всі види сигналізацій активуються, ворота автоматично закриваються. Якщо хтось проникне у будинок, то на протязі 10 секунд про це стане відомо службі охорони і Вам. При Вашому поверненні ворота самі відкриються "упізнавши" Вас по безпровідному цифровому ключу. Будинок зустріне Вас з по запрограмованому сценарію: включиться освітлення, вимкнеться сигналізація, включиться музика і т.д.
Приклад 2. Уявіть, що Ви затрималися на роботі і зовсім забули, що до Вас повинні приїхати гості. Зазвичай гості довго чекають Вашого приїзду, або просто від'їжджають. Розумний будинок вирішує і ці завдання. Віддалено по СМС або Інтернет, Ви можете відкрити двері будинку і впустити гостей. Комфорт забезпечений у будь-якій ситуації.
5. Підсистема управління водопостачанням і вентиляцією.
Ця підсистема дозволяє закривати/відкривати засувки і клапани водопостачання, у тому числі і при виявленні протікань. Здійснюючи контроль якості повітря, розумний будинок допоможе правильно вентилювати приміщення.
Приклад 1. Безліч людей щодня стикається із затопленням приміщень водою. Збитки частенько бувають дуже великі. Розумний будинок обладнаний "страховкою" від цих проблем. Прорив труби чи поломка крану не призведе до затоплення цілих поверхів - при найменшій появі води буде перекритий увесь її доступ в будинок.
Приклад 2. Запахи в деяких приміщеннях, неякісне повітря, можуть виникати майже в кожному будинку. Розумні будинки не допускають забруднення повітря, аналізуючи рівень його чистоти.
6. Підсистема візуального і віддаленого управління.
Для власників заміських будинків, котеджів і просто людей, які часто подорожують ця підсистема буде незамінима. Віддалене управління дозволяє контролювати стан Вашого житла через інтернет з будь-якої точки світу. Окрім цього, власникові надається можливість управління будинком за допомогою сенсорних панелей і кишенькових комп'ютерів, як стаціонарних, так і переносних.
Приклад 1. Управляти безліччю підсистем будинку стає просто, коли все управління зібране в одному місці. Ідеальне рішення для цього - безпровідні сенсорні панелі. Дотиком пальця Ви можете змінити температуру у будинку, рівень освітлення, включити кінотеатр, відкрити ворота гостям і багато чого іншого. Доступ до віртуального столу панелі може бути з роботи, дачі, з іншої країни.
Роблячи вибір на користь тієї або іншої підсистеми, варто пам'ятати, що, по-перше, рішення, прийняте Вами, не обов'язково є остаточним, у будь-який момент Ви можете доповнити Ваш розумний будинок новими можливостями. А, по-друге, описані вище можливості не є повним функціоналом, це всього лише типові приклади, а можливості системи можуть бути значно розширені об'єднанням і інтеграцією окремих підсистем і Вашою уявою.
Другий крок.
Далі необхідно визначити, скількома об'єктами Ви хочете управляти. Приміром, якщо це освітлення, то необхідно підрахувати кількість груп світильників у Вашому будинку, якщо це підсистема клімату - то визначити кількість нагрівачів і кондиціонерів і так далі. Знову-таки пам'ятайте, що впроваджувати систему можна поступово, автоматизуючи приміщення за приміщенням.
Третій крок.
На закінчення від Вас вимагається підключити свою уяву для визначення поведінки будинку. Тут Ви можете здійснити усі Ваші потреби і бажання по управлінню будинком. Уважно подивіться на Ваш домашній побут збоку і замисліться, а що коли б будинок робив це за мене... Запишіть усе що прийде в голову, і Ви практично зробили розумний будинок. Залишиться прийти (зателефонувати) до нас зі своїми ідеями, вислухати нашу думку і дозволити нам реалізувати систему Вашої мрії у Вас вдома.